Cmentarz w Cieplicach
8 października 2019

Lekcja patriotyzmu

Gdyby nie Rajd Katyński nie byłoby tej książki. Napisana z pasją, pomysłem i odwagą. Bo trzeba mieć nie lada fantazję, by pojechać wraz z motocyklistami komandora Wiktora Węgrzyna w 3 tygodniowy Rajd na dawne ziemie Rzeczypospolitej, trzeba odwagi i pasji, by pisać i spierać się o historię. Autorowi Andrzejowi Kępińskiemu – tych przymiotów nie brakowało.

„Lekcja patriotyzmu. W poszukiwaniu Rzeczypospolitej” intryguje jak powieść z kluczem i przesłaniem. Powoli i stopniowo wprowadza w realia epoki. Pokazuje wielkość i majestat Rzeczypospolitej, po czym konfrontuje przeszłość z teraźniejszością. Pomaga uporządkować fakty i wydarzenia przez wiele lat przemilczane, nie ucieka od trudnych pytań i oceny przeszłości. Wzruszające ale i budujące są na przykład rozmowy z Polakami, dawniej obywatelami wielkiej Rzeczypospolitej sięgającej od Międzyrzecza po Smoleńsk a obecnie mieszkańcami Litwy, Białorusi, Rosji czy Ukrainy witającymi Rajd z biało-czerwonymi flagami. Oni mają świadomość, że nigdy nie wrócą do Macierzy, ale chcą być Polakami na Kresach, chcą tam kultywować polskość. Tylko tyle i aż tyle. Niestety najaktywniejsi z nich mają zakaz wjazdu do Polski, wydany przez … polskie władze. Takich odkryć jest w tej książce więcej.

Autor odwiedził i opisał miejsca chwały polskiego oręża ale także miejsca sowieckich i niemieckich zbrodni, zbrodni litewskich Szaulisów i ukraińskiego OUN/UPA – o których do dzisiaj milczą podręczniki. Autor pojechał także do francuskiego Nancy, gdzie czci się pamięć wielkiego Polaka króla Stanisława Leszczyńskiego, choć w Polsce jest on… marginalizowany. Autor wybrał się także do brytyjskiego miasta Newark – on – Trend, gdzie spoczywają mało znani w Polsce żołnierze niezłomni – emigracyjni prezydenci II Rzeczypospolitej.

Walorem książki są też unikalne zdjęcia z Katynia, Moskwy, Miednoje, Tweru, Nowogródka, Smoleńska, Nieświeża i wielu innych historycznych miejsc. W sumie 128 kolorowych stron.

W ten sposób powstał przewodnik kulturowy i jednocześnie nowoczesna lekcja historii. Książkę poprzedza wstęp dr Lucyny Kulińskiej a kończy – wywiad z profesorem Andrzejem Nowakiem.

„Lekcja patriotyzmu. W poszukiwaniu Rzeczypospolitej” jest dedykowana kibicom Rzeczypospolitej, której Andrzej Kępiński był gorącym orędownikiem wierząc, że jest szansa i konieczność powrotu do tej pięknej idei. Współczesną Rzeczpospolitą widział nie tylko jako wspólnotę wielu narodów i kultur ale także jako powinność i obowiązek uczestnictwa w życiu publicznym dla dobra wspólnego.

Książka została pozytywnie przyjęta przez środowiska kresowe, dobrą opinię wydała także Federacja Rodzin Katyńskich. Część nakładu za pośrednictwem Rajdu Katyńskiego w 2016 roku została przekazana Polakom na Wschodzie.

Andrzej Kępiński  „Lekcja patriotyzmu. W poszukiwaniu Rzeczypospolitej”

Wydawnictwo Studio Bo!   2016 rok

Format B 5, płótno, 320 str

Uroczysta premiera książki miała miejsce w 2016 roku w klasztorze Na Jasnej Górze z udziałem motocyklistów Międzynarodowego Rajdu Katyńskiego i jego komandora Wiktora Węgrzyna.

1 Comment

  1. amigo pisze:

    Bardzo ciekawa książka. Polecam. W końcu ktoś inaczej spojrzał na historię i współczesną i tę Jagiellońską.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *